آیا مطالعه ی ناکافی، بهانه ی خوبی برای امتحان ندادن است؟

عده ی زیادی از دانش آموزان در بعضی از امتحانات جامع شرکت نمی کنند، چرا که فکر می کنند هنوز آماده ی آزمون جامع نیستند و باید بیشتر مطالعه کنند و اگر در آزمون شرکت و درصد و رتبه ی قابل قبولی کسب نکنند، استرس گرفته و نمی توانند درس بخوانند.


مسئله ی مهمی که فراموش کرده اند این است که آزمون دادن و سنجیدن منظم میزان مطالعه، یک فاکتور اساسی در روند درس خواندن است و دانش آموزان به مرور با شرکت در آزمون ها اشکالات مطالعه و شیوه ی درس خواندن خود را درمی یابند و می توانند با برطرف کردن این اشکالات، تراز و رتبه ی خود را بهبود ببخشند.


شرط لازم برای دستیابی به این هدف، بررسی و تحلیل سوالات بعد از آزمون هاست. بعد از آزمون، سوالات باید به دقت و با ریزبینی بررسی شوند و اشکالات مطالعه با جدیت اصلاح گردد وگرنه آزمون دادن بی فایده و هدر دادن وقت است. هر اشکالی که در آزمون مشخص می شود، نقطه ی قوتی محسوب می گردد که در کنکور این اشکال تکرار نخواهد شد و در صورتی که سوالات بعد از آزمون بررسی نشوند، اشکالات کوچک روی هم انباشته شده و بازدهی روند مطالعه ی دانش آموزان را کم می کند.


در نتیجه، حتی در صورتی که فکر می کنید ممکن است آزمون جامع را به صورت مطلوب پشت سر نگذارید، باز هم در آزمون شرکت کنید و حتما سوالات را تحلیل کنید تا ایرادات شیوه ی درس خواندنتان مشخص شود و با برطرف کردن این اشکالات، قدم مثبتی به سمت قبول شدن در رشته ی دلخواه در کنکور سراسری بردارید.محمدرضا یوسفی (دانشجوی پزشکی دانشگاه شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است