نکاتی پیرامون امتحان نهایی

اول از همه دقت کنید سوالاتی که در امتحانات نهایی طرح می‌شوند درجه‌ی سختی خاص خودشان را دارند. سوالات طوری طراحی می‌شوند که هم‌سطحِ بار علمی تمامی داوطلبان سراسر کشور باشد. بنابراین نیازی ندارید که مطالب خارج از کتاب درسی را مطالعه کنید و وقت و تمرکز خودتان را بر روی مطالبی بگذارید که از نظر طراحان سوالات امتحانات نهایی هیچ ارزش و اعتباری برای مطرح شدن ندارند.


آن دسته از دانش‌آموزانی که به نمره‌ی عالی فکر می‌کنند، باید طوری کتاب درسی را مطالعه کنند که در زمانِ مطالعه‌ی اولین کلمه‌ی یک پاراگراف، باقیِ مطالب در ذهنشان تداعی شود.


چه سوالاتی را بررسی کنید؟

توجه کنید که در گامِ اول، هر نوع مثال حل شده و یا حل نشده، هرگونه تمرین و مسئله و هر چیزی را که جنبه‌ی سوالی در کتاب درسی داشت با دقت هر چه تمام بررسی کنید.


برنامه‌ی خود را تنظیم کنید

اگر می‌خواهید در امتحانات نهایی موفق شوید با یک برنامه‌ی دقیق و درست جلو بروید. اگر برنامه‌ریزی می‌کنید باید به آن تعهد داشته باشید و مو به مو اجرایش کنید. از ساعات مطالعه‌ی کم شروع کنید که برایتان قابل اجرا باشد. ولی در طول هفته‌های بعدی حتما به ساعات مطالعه‌ی خودتان اضافه کنید.


خلاصه نویسی برای امتحانات نهایی

هرچه به امتحانات نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم مرور مطالب درسی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و بهتر است که در فواصل زمانی مشخص مباحث را مرور کنید. بهتر است در دفتری مطالب و نکات مهمی را که مطالعه می‌کنید یادداشت کنید تا در روزهای انتهایی راحت‌تر بتوانید مباحث را مرور کنید.


مکان مطالعه

مکانی که در آن مطالعه می‌کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. مکان مناسب مکانی است که از نظر نور و دما و هم‌چنین آرامش دارای امکانات مناسب باشد. هرچه بیشتر در جو مطالعاتی قرار می‌گیرید، تمایل شما برای رقابت بیشتر می‌شود و با جدیت بیشتری دروس را مطالعه می‌کنید. کتابخانه مکانی است که همه‌ی شرایط لازم برای مطالعه را دارد و می‌تواند محیط خوبی برای درس خواندن شما باشد.علیرضا محبی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
1398/1/31 20:1:2
مطالب مشاوره ای بیشتر بذارید ماز عزیز
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است