غلط کم تر بزنید، تراز بیشتر داشته باشید!

حتماً تاکنون متوجه شده اید که یکی از عوامل ویژه کاهش تراز، تعداد زیاد غلط در آزمون ها می باشد! (گاهی حتی بیش از ۴۰سوال غلط) حال اگر همین تعداد سوال نزده داشته باشید، تراز شما به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد!دروس عمومی (به خصوص دین و زندگی و عربی) و درس زیست شناسی بیشترین تعداد غلط ها را به خود اختصاص می دهند! شناخت دلایل غلط زدن سوال ها می تواند به شما در جهت کاهش تعداد غلط ها کمک کند:

الف) عدم تسلط بر مطالب کتاب درسی!
ب) عدم تسلط بر تست های کنکورهای گذشته!
ج) دوره نامناسب مطالب!


الف) عدم تسلط بر کتاب های درسی: دقت کنید که بیشتر تست هایی که غلط جواب داده می شوند، حاصل عدم تسلط کافی بر کتاب های درسی است، به خصوص در درس های عمومی و درس زیست شناسی! حتما تاکنون متوجه شده اید که بیشتر تست هایی که غلط می زنید تست هایی هستند که بین دو گزینه شک دارید!

ب) تمرین و تکرار کنکور سال های گذشته به شما کمک می کند با تعداد زیادی از تست های استاندارد آشنا شوید و به مقدار زیاد از ضریب اشتباه شما می کاهد!

ج) دوره کردن: قطعاً یکی از مهم ترین عوامل در تسلط بر مطالب، دوره منظم و هدفمند دروس مطالعه شده است! در زیر به طور خلاصه به نحوه مرور درس های مختلف می پردازیم:

۱) ادبیات: سعی کنید بخش های مختلف ادبیات فارسی را با تست مرور کنید (مثلاً آرایه ها،قرابت معنایی و ...) البته برای بخش هایی مانند لغت و املا که نیاز به یادآوری همه مطالب دارند، توصیه می شود مباحث به طور کامل دوره شوند!

۲) عربی: برای مباحث درسی عربی استفاده از خلاصه نویسی ها و تست های نشاندار شده بسیار مفید است!

۳) درس معارف: مرور کردن آیات و احادیث کتاب درسی و همچنین استفاده از خلاصه نویسی های شخصی می تواند تاثیر زیادی در کاهش تعداد اشتباهات در این درس داشته باشد!

۴) زبان انگلیسی: مرور کردن لغات مربوط به آزمون و همچنین گرامر کمک زیادی به کاهش اشتباهات در این مباحث می کند و در مورد متن های زبان انگلیسی حل کردن متن های کنکور های سال های گذشته به طور مرتب و تسلط بر لغات این متن ها می تواند کمک شایانی در افزایش احتمال درست پاسخ دادن شما به این نوع سوالات داشته باشد!

5) ریاضی و فیزیک: تمرین تست های نشاندار و همچنین دوره فرمول ها و روابط نقش زیادی در حل سوالات این درس ها دارد!

6) زیست: مرور منظم متن کتاب درسی، حل تست های طبقه بندی شده و استفاده از خلاصه نکات مربوط به فصل می تواند به شما در یادگیری مفهومی این درس کمک بسیار زیادی بکند.

7) شیمی: استفاده از خلاصه نویسی ها می تواند به شما در حل تست های مفهومی و حفظ کردنی کمک کند، همچنین حل تست های نشاندار شده، قدرت پاسخ گویی شما به مسائل شیمی را افزایش می دهد.

نکته آخر: اگر سعی کنید میزان شک خود را در حل سوالات مختلف تمایز دهید و سوالاتی که احتمال بیشتری برای اشتباه پاسخ دادن، دارند را مشخص کنید به سادگی می توانید اشتباهات خود را کاهش دهید!

به یاد داشته باشید تنها هنگامی شکست می‌خورید که دست از تلاش کردن بکشید.

شاد باشید!


نویسنده : محمد طاهر علعلی (دانشجوی  پزشکی شیراز  )

بخش مشاوره ماز  

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است