روش مطالعه درس شیمی
شیمی, دومین درس مهم کنکور تجربی، یکی از زمانبرترین درس های کنکور است؛ درنتیجه داشتن روش مطالعاتی صحیح یکی از عوامل موفقیت در این درس است. شیمی درسی پیچیده است و از بخش های مختلف حفظی، مفهومی و تحلیلی و مسئله ای و حلیاتی تشکیل شده است. مثلا مباحثی چون جدول تناوبی و عناصرش موضوعی مفهومی نیست بلکه باید با تکرار حفظ کنید( البته بهتر است این حفظ با حل تست صورت گیرد)؛ مسائل مفهومی را باید با تحلیل و باز کردن مطلب برای خود تفهیم کنید و مباحث حلیاتی و مسئله ای را باید با حل تست های زیاد و متنوع، آسان سازی کنید. شیمی بطور کلی و در مجموع درس تست محوری است, یعنی شما با خواندن کتاب به تنهایی ب نتیجه مطلوب و خوبی نخواهید رسید, اما این مطلب به معنای بی اعتنایی به کتاب و پرداختن به تست تنها نیست. اولین قدم در برخورد با شیمی تسلط کامل بر کتاب است اما باید از این مرحله به سرعت گذر کنید زیرا نقش اصلی در کسب تراز و نمره بالا در این درس را تمرین و حل تست به عهده دارد.

❗ در تست زنی نیز اول سراغ تست های اموزشی بروید و تک به تک آنها را بررسی کنید و نکات جدیدی ک با آنها برخورد میکنید را یادداشت برداری کنید و

❗ تست های مهم و نکات دار را علامت گذاری کنید تا کارتان در دوره های بعدی مطالعه راحت تر شود.

❗ بعد از تسلط کامل بر مطلب از خود تست های زمان دار بگیرید و خود را ارزیابی کنید(هرگز از فاکتور زمان در کنکور غافل نشوید). 


یادتان باشد شیمی درس مهمی است درنتیجه از زمانبر بودن تست های آن نترسید و بعد از زیست درسی است که باید بیشترین وقت را به آن اختصاص دهید.


پس از اینکه روش مطالعه شیمی را یاد گرفتید، بهترین منابع را برای خود انتخاب کنید. کتابی را انتخاب کنید تمامی تیپ سوالات به بهترین نحو پوشش میدهد...نه انقدر حجیم باشد که وقت نکنید به همه تست ها بپردازید و نه انقدر خلاصه که مطلبی جا افتاده باشد.

درس شیمی در کنکور 35 سوال دارد که در 35 دقیقه باید به آن پاسخ دهید. هر سه کتاب شیمی، به طور مساوی در کنکور مهم است؛ یعنی هرکدام تقریبا 12 الی 11 سوال را به خود اختصاص میدهد.


تعداد تست های محاسباتی در هر سال متفاوت است اما در بودجه بندی سال های اخیر، سوال های محاسباتی و مفهومی افزایش یافه اند.بقیه تست ها هم جز تست های سرعتی است. یعنی مطالب حفظی و مفهومی که نیاز به زمان زیادی برای پاسخ ندارد(البته این مهارت با تمرین زیاد بدست می آید)


⭐پ ن: در اولین برخوردها با تست های شیمی شاید به دلیل وقت زیادی ک هر تست میگیرد دچار خستگی و دلسردی شوید؛ ولی این موضوع نباید باعث شود که از این درس دست بکشید زیرا با توجه به ضریب بالایی که در کنکور دارد بشدت سرنوشت ساز است.


⭐پ ن 2: خودتان را درگیر چندین و چند فرمول میانبری ک برای هر تیپ سوال ایجاد شده نکنید...همان فرمول های مادر به اضافه تعداد کمی فرمول پرکاربرد میانبر را یاد بگیرید کافیست...در اینصورت سر جلسه آزمون کمتر گیج و سردرگم خواهید بود ک از کدام روش سوال را حل کنید... ضمن اینکه حفظ کردن این فرمول ها خود انرژی و وقت زیادی میطلبد.

بخش مشاوره ماز  


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است