منابع تان را محدود کنید ولی بارها مرور کنید. در کلاس های کنکور برای دروسی که واقعاً نیاز دارید شرکت کنید.

یکی از اشتباهاتی که بعضی از دانش آموزان می کنند، جمع کردن کتاب های مختلف در قفسه کتاب هایشان هست بدون اینکه حتی یکی از آن ها را کامل خوانده باشند.


کتاب زیاد خریدن بدون اینکه بتوانید کامل آن را بخوانید نه تنها بار مالی برای خانواده تان دارد، بلکه در ماه های آخر حتی باعث استرس برای خودتان می شود.


چه بهتر که کتاب های تست خود را با دقت و متناسب با سطح خودتان انتخاب کنید و از خریدن چندین کتاب که کاربرد یکسانی دارند پرهیز کنید.


برای مثال برای درسی مثل زیست معقول است که دو تا سه کتاب کار داشته باشید، به این صورت که یک کتاب با درسنامه جامع تر و تست های آسان تر برای تست های یادگیری و کتاب دیگر با سطح سؤالات سخت تر برای تست های ارزیابی. (مثلاً برای تست یادگیری زیست، کتاب خیلی سبز و برای ارزیابی، گاج آی کیو کتاب های خوبی هستند)


ولی برای دروسی مثل ریاضی و فیزیک و دروس عمومی، یک کتاب خوب هم برای تست زنی کافیست. (کتاب عربی جامع خیلی سبز یکی از اون کتاب هاست که یک تنه می تونه عربی تون رو متحول کنه) در عوض تمام تست های آن را بررسی کرده و تسلط کامل داشته باشید.


ترجیحاً در انتخاب کتاب هایتان سعی کنید اول کمی تحقیق کنید. سطح تست های کتاب (سختی و آسانی) را در نظر بگیرید. بعضی از کتاب ها المپیادی هستند و بعضی دیگر واقعاً ساده! کتابی که می خوانید باید در سطح علمی شما باشد. اگر با نحوه نوشتن نویسنده خاصی یا انتشارات خاصی ارتباط برقرار می کنید از همان کتاب ها استفاده کنید. صرف اینکه دوستم فلان کتاب را خوانده راضی بوده؛ منم تهیه کنم فقط کتاب گوشه کتابخانه شما را بیشتر می کند.


خوشبختانه امروزه شاهد کلاس های کنکور مختلف با اساتید خیلی خوبی هستیم ولی آیا واقعاً شرکت در همه آن ها برای شما ضروری است؟؟


طبیعتاً خیر. متأسفانه به دلیل جو روانی ای که اخیراً بین دانش آموزان بوجود آمده که هر کس کلاس کنکور با اساتید بیشتر برود نتیجه بهتری خواهد گرفت؛ ساعات زیادی از وقت دانش آموزان به کلاس های خارج از مدرسه تخصیص داده شده که حتی به دانش آموز فرصت تست زنی همان مباحث و خواندن جزوات همان کلاس ها را هم نمی دهد.


شرکت در کلاس های کنکوری که واقعاً فکر می کنید مشکل آموزشی در آن دروس دارید یا مطلب را به خوبی یاد نگرفتید، موردی ندارد ولی اینکه تمرین نکردن خود را بخواهید با کلاس رفتن جبران کنید فقط شما را بیشتر عقب خواهد انداخت.نگارنده:زهرا بیات (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است