مطالعه دروس عمومی

اگر به این فکر می کنید که فعلا از خوندن عمومی ها دست نگه دارم و در دوران عید آنها را یکبار جمع بندی می کنم همون اصطلاح یه بار واسه همیشه....


این طرز فکر را باهم بررسی می کنیم!

دوران عید و جمع بندی دوران بسیار کوتاه و پرفشاری هستند، به طوری که در این بازه باید تا حد امکان دروس سه سال را جمع بندی کنید، نه تنها عمومی ها، بلکه دروس اختصاصی؛ برطرف کردن نقاط ضعف و خواندن مطالبی که نتوانستید آنها را به طور کامل فراگیرید؛ بررسی آزمون های مبحثی برای آمادگی بیشتر برای آزمون های جمع بندی از جمله کارهای این ایام است. به طور طبیعی در ایام قبل از آزمون های جمع بندی و به طور کلی قبل از دوران عید نسبت مطالعه دروس اختصاصی و عمومی شما باید حد استاندارد خودش را داشته باشد. این نکته را در نظر بگیرید. درست است که اولویت اصلی شما با دروس اختصاصی است اما هر درس ارزش و جایگاه خودش را دارد. اگر شما فقط در دروس اختصاصی خود را تقویت کنید مانند جنینی می شود که فقط سر او رشد کرده؛ شاید در نهایت نوزاد انسان تشکیل شود اما این نوزاد یک نوزاد نرمال نیست. آنچه که بیشتر از هرچیزی اهمیت دارد تعادل و تناسب بین ساعت مطالعه دروس است که در نهایت باعث جلوگیری از انحراف معیار می شود.


در این دوران آنقدر حجم استرس به خصوص برای دروس اختصاصی بالاست که به شما فرصت و اجازه مطالعه کامل دروس عمومی را نمی دهد و از طرفی دروس عمومی دروسی نیست که فقط با یک بار جمع بندی بتوان آنها را به حد مناسبی رساند.


حتی اگر به فرض شما وقت بیشتر برای عمومی ها در این دوران بگذارید، این زمان بازدهی کمی دارد چرا که ذهن شما به طور کامل درگیر این است که چرا زودتر این دروس را مطالعه نکردم؛ وقت برای اختصاصی ها کم نیارم؟!!


راه حل چیست؟!
دروس عمومی دروسی هستند که نیاز ندارند شما زمان زیادی را در روز به آنها اختصاص دهید. فقط کافیست مدت زمان کوتاه اما مستمر را برای این دروس بگذارید. آنگاه به مرور متوجه این خواهید شد که با همین زمان کوتاه اما مداوم درصد تغییر شما چشمگیر خواد بود. در برنامه روزانه خود حداقل باید دو عمومی را در برنامه داشته باشید. پس تا فرصت از دست نرفته است برای این دروس در بین دروس اختصاصی خود زمانی را آزاد کنید. پیشنهاد دیگری که مطرح است این است که تا جایی که ممکن است ساعت مطالعه این دروس به آخر شب موکول نشود، چرا که در آخر شب شما بسیار خسته و کم انگیزه هستید و این را در نظر می گیرید که فردا آن را خواهید خواند!! تا حد امکان آنها را در بین دروس اختصاصی خود قرار دهید تا علاوه بر تمرکز، انگیزه بیشتری برای خواندن آن داشته باشید.


این نکته را فراموش نکنید هر درس جای خودش .......
نگارنده: سمیه حاج ابراهیمی(دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
1397/10/10 19:33:53
ماز خیـــــــــــــــــــــــــلی خوبه :)
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است