فروش سوالات امتحان نهایی کذب است

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش با چند توصیه به دانش‌آموزان پایه دوازدهم برای موفقیت در امتحانات نهایی خرداد ۹۸ گفت:‌ ادعاهای فروش سوالات امتحانات نهایی شیادی است.


به گزارش خبرنگار اجتماعی تسنیم، برخی کانال‌ها در تلگرام با عنوان فروش «سوالات امتحانات دی ماه 97» در حال فعالیت هستند. این کانال ها تصاویری از سربرگ سوالات امتحانات نهایی را منتشر کرده و مدعی می‌شوند که به سوالات دسترسی دارند.


عبدالرسوال عمادی-رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش ادعای کانال‌های تلگرامی درباره فروش سوالات امتحانات نهایی را شیادی دانست و گفت: لو رفتن سوالات امتحانات نهایی صحت ندارد.


ارسال سوالات الکترونیک است؛ واسطه‌ای وجود ندارد


مدت‌هاست که در فصل برگزاری امتحانات نهایی، کانال‌های تلگرامی  فعالیت خود را با عنوان فروش سوالات امتحانات نهایی آغاز می‌کنند و برای هر درس مبالغ مختلفی را از دانش‌آموزان طلب می‌کنند. عمادی دراین‌باره معتقد است که نحوه ارسال سوالات امتحانات نهایی به شیوه‌ای نیست که فردی بتواند آنها را به دست آورده و بفروشد چرا که ارسال سوالات الکترونیک است و زمان حضور دانش‌آموزان در امتحان به حوزه‌های اجرا ارسال می‌شود و در این میان هیچ واسطه‌ای وجود ندارد که بتوان سوالات را فروخت.


عمادی درباره شگرد کار این شیادان عنوان کرد: برخی می‌خواهند در فصل امتحانات نهایی از طریق فضای مجازی شیادی کنند و از دانش‌آموزان کسب پول کنند. شیادان سوالات جعلی را به افراد می‌دهند و آنهایی که سوالات را می‌خرند به دلیل ارتکاب اقدام مجرمانه، خودشان را لو نمی‌دهند. البته از طریق پلیس فتا می‌توانند ماجرا را پیگیری کنند.


ماجرای انتشار سربرگ سوالات امتحانات نهایی


البته برخی کانال‌های تلگرامی برای اثبات ادعای خود مبنی بر در اختیار داشتن سوالات امتحانات نهایی، تصاویر و فیلم‌هایی را از سربرگ سوالات منتشر می‌کنند اما رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش معتقد است که این سربرگ‌ها جعلی بوده و به صورت فتوشاپ تهیه می‌شود درحالیکه سوالات اصلا به امتحانات ارتباطی ندارد.


عمادی این را هم پذیرفت که در سال‌های گذشته چون روش ارسال سوالات امتحانی متفاوت بود، ممکن بود خطایی رخ دهد و سوالات لو برود اما این ماجرا دیگر تکرار نمی‌شود چون حوزه‌های تکثیر از فرایند کار حذف شده‌اند و از خرداد 97 سوالات به صورت مستقیم از مرکز سنجش به حوزه‌‌های اجرا که مدارس هستند ارسال می‌شود.


رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش یک توصیه هم به دانش‌آموزان داشت:‌ ادعای فروش سوالات امتحانات نهایی صحت ندارد و ما به فرایند ارسال سوالات اطمینان داریم. دانش‌آموزان پایه دوازدهم که برای امتحانات نهایی خرداد 98 آماده می‌شوند حتما بر مطالعه کتاب‌‌های درسی متمرکز شوند و به کتاب‌های کمک درسی اعتماد نکنند. ملاک ما در امتحانات نهایی کتاب‌های درسی و کتاب‌های منتشر شده توسط آموزش‌وپرورش است و هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طراحی نمی‌شود.


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است