با ساعت دروني‌تان سازگارتر و موافق‌تر زندگي کنيد

با ساعت دروني‌تان سازگارتر و موافق‌تر زندگي کنيد:

ساعت 9 صبح: حافظه‌ي کوتاه مدّت انسان در نيمه‌‌هاي شب، در اوج قدرت خود قرار دارد؛ زيرا دماي بدن به پايين‌ترين مقدار خود مي‌رسد و مغز در اين حالت، به نحو کارآيندي قادر به ذخيره‌ي اطّلاعات مي‌باشد. امّا خوشبختانه حافظه‌ي کوتاه مدّت شما در ساعت 9 صبح نيز هنوز خوب کار مي‌کند. احتمالاً، اين درست همان زماني است که شما شروع به کار مي‌کنيد و اگر چنين است، زمان مناسبي است براي ملاقات‌هاي کوتاه ولي نه ديدارهاي طولاني؛ زيرا زمان حافظه‌ي کوتاه مدّت است.

ساعت 11 صبح: حل مسائل بين اواسط صبح و اواخر آن، از هر زمان ديگري سهل‌تر انجام مي‌پذيرد. پس از آن به علّت افزايش خستگي، اين توانايي سير نزولي خود را طي مي‌کند. بهترين وقت براي تصميم‌گيري دشوار، حول و حوش قبل از نهار است.

متخصّصان مطالعه و يادگيري، به شدّت اعتماد دارند که مهم‌ترين عامل تخريب حافظه و نداشتن تمرکز عالي، «اظطراب» است. برنامه‌ريزي درسي، مطالعه در طول سال تحصيلي و استفاده‌ي بهتر از زمان و البته آسودگي شب امتحان، از همه‌ي اضطراب‌هاي کاذب جلوگيري مي‌کنند.

ساعت 2 تا 5 بعدازظهر: حساسيت نسبت به درد در واپسين ساعات بعدازظهر به حداقل خود رسيده و بالعکس در نيمه‌هاي شب به اوج خود مي‌رسد؛ بنابراين بهتر است از دندانپزشک خود، براي بعدازظهر وقت بگيريد و از جلسات معالجاتي در ابتداي صبح پرهيز کنيد. با آغاز عصر، حساسيت نسبت به درد افزايش مي‌يابد. بنابراين اگر بايستي با دوچرخه‌ي خود به زمين بيفتيد! يا تزريقي داشته باشيد، آن را حدود ساعت 8 شب انجام دهيد.

ساعت 3 بعدازظهر: حافظه‌ي بلند مدّت، آن نوع حافظه‌اي است که در موقع به خاطر آوردن وقايع ديروز يا ماه‌هاي گذشته، از آن استفاده مي‌کنيم و در حدود 3 بعدازظهر بيش از هر زماني با کارآيي عمل مي‌کند. اگر بايستي مطلب مهمي را به خاطر بسپاريد، اين ساعت وقت آن است.

ساعت 4 تا 8 بعدازظهر: سرعت واکنش در ابتداي روز، نسبت به هر وقت ديگري کم‌تر است؛ ليکن تدريجاً بهبود يافته و بين واپسين ساعات بعدازظهر و اواسط عصر به بالاترين مقدار خود مي‌رسد. اين، بهترين موقع براي تايپ کردن يا بازي تنيس است.

ساعت 7 بعدازظهر: متابوليسم در اوايل عصر، بالاترين حدّ خود را داراست و در ساعت اوليه‌ي صبح، پايين‌ترين حد را. اين حقيقت که سرعت متابوليسم در نيمه‌هاي شب کاهش مي‌يابد، به مبتلايان سرطان اميد تازه‌اي مي‌بخشد.


بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است