نحوه مدیریت زمان در آزمون های جامع

حتما می دانید کنترل درست زمان در آزمون مهم ترین کار در فرایند شرکت در آزمون است.همه ی دانش آموزان به دنبال این هستند که تمام توان و دانش خود را سر جلسه پیاده کرده و در واقع بهترین خودشان در آزمون باشند و برای این کار حتما نیاز به کنترل درست زمان در آزمون می باشد. کنترل زمان بدون شک روی دقت، استرس و تمرکز شما نیز تاثیر خواهد گذاشت.


راهکار های زیر در کنترل و استفاده بهینه از زمان به شما کمک خواهد کرد:

۱-حتما از تکنیک ضربدر و منها در آزمون استفاده کنید. این تکنیک باعث می شود شما وقت خود را کمتر سر سوال های بسیار دشوار به هدر دهید و زمان و آرامش کافی برای پاسخگویی به سوال هایی که توان پاسخگوییشان را دارید داشته باشید.

۲-حتما فرایند زمان گرفتن را درخانه بارها تمرین کنید و سعی کنید شرایطی مشابه شرایط آزمون را برای خود درخانه به وجود بیاورید. مثلا گهگاهی چند درس را با هم و پشت سر هم از خود امتحان بگیرید.

۳-سعی کنید تعداد تست هایی را که از خود امتحان می گیرید با کنکور تطبیق دهید. این کار به ذهن شما نظم می دهد و باعث هماهنگ شدن شما با سیستم کنکور خواهد شد.

۴-اگر نتواسته اید به طور کامل به بودجه بندی آزمون برسید، سر جلسه ابتدا سراغ قسمت هایی بروید ک خوب برایشان کار کرده اید و وقت خود را سر سوال های دیگر هدر ندهید.

۵-حتما شب قبل امتحان زمان های مورد نیاز برای هر درس را شخصی سازی کرده و مناسب با توانایی های خود در هر درس رو کاغذ کوچکی بنویسید و آن ها را بخاطر بسپارید. این کار از عجله و هول شدگی سر جلسه جلوگیری می کند.

۶-در صورت دشوار بودن سوال دچار دستپاچگی نشوید و به این نکته توجه کنید که این دشواری برای همه است. دستپاچگی باعث بی دقتی و کاهش تمرکز شما سرجلسه خواهد شد.

۷-در ‌انتهای آزمون وقتی که می خواهید برگردید و به سوالات نزده پاسخ دهید، حتماً اولویت و ضریب درس ها را در نظر بگیرید. مثلا در اختصاصی ها ابتدا به نزده های زیست و شیمی بپردازید.

در ضمن حتماً ابتدا به نزده هایی پاسخ دهید که مطمئن هستید می توانید به آن ها پاسخ دهید و اول سراغ سوال هایی که ایده شان را نفهمیدید نروید.نگارنده: محمود گرجی زاد (دانشجوی پزشکی شهید بهشتی تهران)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است