روش مطالعه ي من در نوروز

کنکوری ها در بسیاری از زمینه ها و موضوعات با دانش آموزان عادی متفاوتند. یکی از مهم ترین تفاوت ها، دیدگاه آنها نسبت به روزهای تعطیل و تعطیلات دوره ای است. تعطیلات در نظر دانش آموز عادی زمانی برای استراحت و فراغت و از دید کنکوری ها به مثابه زمانی ایده آل برای جمع بندی مطالعات گذشته و تمرکز روی نقاط ضعف است.


دوران نوروز، طولانی ترین و متعاقباً مهم ترین دوره ی تعطیلات در طول دوره پیش دانشگاهی یا کنکور است. به همین دلیل، اگر این دوران بدون برنامه ریزی مناسب طی شود، نتیجه ی نامطلوب در کنکور قابل پیش بینی است.


دوران نوروز،جدا از کیفیت مناسب برای جمع بندی مطالعات گذشته، بهترین یا آخرین فرصت برای تقویت نقاط ضعف عمده در عین حفظ نقاط قوت (جمع بندی منظم) می باشد.
تقویت نقاط ضعف در این دوران در واقع نوعی پایه ریزی برای رفع آنها در ماه های آخر است. پس برنامه ی درسی نوروز شامل زمان بندی منظم و دقیق برای جمع بندی مطالب (چه سخت، چه آسان) و برنامه ای شخصی برای بهبود (نه رفع) نقاط ضعفی می باشد که در آزمون های قبل موجب کاهش تراز آزمون می شدند.


در آخر، مهم ترین خصیصه ای که وجودش در دوران نوروز بسیار ضروری است، خودآزمایی است؛ برای مثال، من هر روز، از مطالب جمع بندی شده در روز گذشته آزمون مختصری از خود می گرفتم و پس از آن به بررسی دقیق پرسش ها (چه صحیح، چه غلط) می پرداختم.


همانطور که پرداختن به نقاط ضعف در دوره نوروز زمینه ساز رفع آنها می باشد، جمع بندی مطالب در این زمان نیز زمینه ساز جمع بندی نهایی کل دروس در ماه آخر است.نگارنده: سجاد صفي خاني (دانشجوی پزشكي شيراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
1397/12/15 21:15:2
ماز بهترینه توی آزمون های زیست :)
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است